Typ mé postavy. Měření… Správný střih… Správný materiál… Proč je důležité se v tom orientovat?
Než si vyberete střih…
1. Úplný základ všeho, je znát svůj typ postavy. Pokud tento fakt budete ignorovat, pak vaše šicí úsilí může být naprosto zbytečně vydaná energie i finance. Špatně zvoleným střihem můžete svou postavu ještě více degradovat. My ženy dokážeme být velmi kritické a v tomto okamžiku se nám to i trochu hodí. Každá z nás ví, které partie nás štvou a to jsou přesně ty části, na které se zaměříme při volbě střihu. Abychom se vyvarovaly konstatování: “Já mám problematické celé tělo.” a podobným závěrům, přejdeme k druhému kroku.
2. Správné změření postavy. Ano vím, velmi neoblíbená činnost, zvlášť při pohledu na číselný stav krejčovského metru. Ale věřte, nejste v tom samy a tomuto úkonu se opravdu nevyhne žádná z nás. Správné měření tělesných proporcí je velmi důležité nejen pro určení postavy, ale hlavně a především pro správnou konstrukci střihu. Ve chvíli, kdy tento krok přeskočíme, nebo vošulíme, nikdy nemůžeme čekat správný výsledek. Takže holky, nalijme si čistého vína a směle do toho. Jak (se) správně změřit najdete brzy v dalším článku.
3. Ve chvíli, kdy si podle měr ujasníme, jakou máme postavičku, můžeme přejít k výběru střihu. Ten nám určí právě náš typ postavy. Základní pravidlo zní: “Co máme hezké to podpoříme, a co je problematické upozadíme.” Takže, kočky moje milé, nyní je před vámi lekce sebelásky. Stoupněte si před zrcadlo a koukněte se na ty části těla, které jsou na vás hezké a které budeme podporovat, milovat a vystavovat na obdiv (decentně!). A ano, každá žena je má a netvrďte si že ne. Dalším krokem je určení problematických partií, to jsou ty neoblíbené. O těch asi dlouho přemýšlet nebudete, že? Podle těchto poznatků začněte s výběrem střihu.
Pokud nevíte, nebo si nejste jisté, jukněte na článek o postavách a střizích (který usilovně připravuji). Ale pozor, vědět, zda jsem Ačko, nebo Xko není vše. Berte ohled i na svou výšku a prostorovou výraznost. Trošku jiná pravidla bude mít A 162cm/70kg a A 185cm/85kg ač opravdu obě mohou mít stejný typ postavy.
Než koupíme materiál…
4. Další prekérní situaci, kterou musíme ještě před šitím vyřešit, je výběr materiálu. Ten nám určuje opět typ postavy, ale též roční období. Obecně lze říci, že tuhé látky, které trčí, nejsou moc vhodné pro jednoduché, nepropracované střihy. Můžeme se řídit ještě druhým obecným pravidlem, čím větší problematickou partii řešíme, tím splývavější by měla být látka, ze které šijeme. Prosím, přihlédněte k tomu, že tyto rady jsou obecné a najdou se pochopitelně výjimky, které je potvrzují.
Povinně se musím zmínit o elastických materiálech, které vnesly do našich životů větší pohodlí a další plusové vlastnosti v podobě údržby, životnosti apod., nicméně přišel s nimi i jeden velký nešvar, který až příliš často sklouzne do nevkusu a tím je, napěchování se do menší velikosti oblečení s přesvědčením, že zmenšíte své tělesné rozměry. Holky, prosím, nepáchejte na sobě toto zlo. Efekt o který se snažíte je opačný. Bochníčky, které jste chtěly fyzicky kompresovat menším oděvem, se derou na světlo světa ještě s větší vehemencí a ještě v horší podobě, než kdybyste měly tento kousek oblečení ve správné velikosti. Hrajte si raději s optickým klamem v podobě střihu, než s fyzikou. Vím, tento apel by měl směřovat hlavně mezi řady nakupující hotového ošacení, ale své malé místo má jistě i v tomto článku pro švadlenky.
Dalším aspektem, na který musíme brát ohled je velikost a směr vzoru. Místo, na které chceme upoutat pozornost, si může dovolit daleko větší a pestrobarevnější vzory, než místo, na které nechceme moc poukazovat. S rozvahou používejte kostky a ještě s větší rozvahou vodorovné proužky, které rozšiřují. Některé geometrické vzory (i květinové) mohou vytvářet obdobný efekt, jako vodorovný proužek. Při výběru si tohoto efektu všímejte. Nezapomeňte při výpočtu spotřeby počítat i s prostorem pro posuv střihu kvůli navazování vzoru (boční švy, fazona, límeček, pásek atd.)
Pokud chcete společenské šaty, halenku, či kalhoty a máte rády lesk, tak si dávejte pozor, ať lesklé materiály používáte jen na neproblematické části těla, případně ať jsou náležitě volné (padnoucí, ne plandající), nebo střih propracovaný tak, že nenapráská každou tukovou buňku. Divadelní foyer dokáže rozehrát svým světlem nelichotivou hru na vašem bříšku, či stehnech. Další kapitolou je barevnost jako taková. Tady se rozepisovat nebudu, pamatujte si: Tmavá barva má zeštíhlující efekt, světlá barva rozšiřuje a zvýrazňuje.
Takže moje milé švadlenky, doufám, že se vám tyto základní informace hodí. V dalších článcích se podíváme na jednotlivé body podrobněji. Pokud máte připomínky, doplňující informace, či otázky, neváhejte se na mne obrátit. Přeji krásný den a mnoho tvůrčích nápadů.
Martina
P.S.: Zapomeňte na módní diktát. Je neuvěřitelně snadné propadnout kouzlu nového kousku oblečení, které vidíme na modelce. Berte ohledy na sebe, na to co vám sluší, na to v čem se cítíte krásná a spokojená. Ne vždy, je šťastná volba, jít za každou cenu s novými trendy.